islamklavuzu.com İhsan Şenocak “İbretlik Bir Teyzenin Otobüs Serüveni” – İhsan Şenocak

“İbretlik Bir Teyzenin Otobüs Serüveni” – İhsan Şenocak

“İbretlik Bir Teyzenin Otobüs Serüveni” – İhsan Şenocak post thumbnail image

Otobüste Tanıştığım Teyzenin İbretlik Öyküsü

Bir gün otobüse binmek için durakta beklerken, yanıma yaşlı ve güleryüzlü bir teyze geldi. Bir süre bekleyen birkaç kişiyle birlikte otobüsün gelmesini dört gözle bekliyorduk. Teyze, yanıma oturdu ve sohbet etmeye başladık.

Teyze, ismini İhsan Şenocak olduğunu söyledi. Kendisi 80 yaşında olan bu sevimli teyze, önceki gün yaşadığı bir olayı bana anlatmaya başladı. Anlattığı hikayesi, bana hayatımda unutamayacağım bir ders verdi.

İhsan teyze, bir marketten evine dönerken, bir dilenciye rastladığını anlattı. Dilenci son derece bitkin ve perişan bir haldeydi. İhsan teyze, dilencilere karşı her zaman anlayışlı olmaya çalışan bir insan olduğundan dolayı, bu sefer de farklı davranmadı. Cebindeki son parasını uzattı ve dilencinin eline tutuşturdu.

Ancak dilenci, bu yardımı alacak kadar yeteneksiz ve hasta olduğundan, parayı düşürdü. İhsan teyze, dilencinin düşürdüğü parayı almak için aşağı eğildiğinde, içeriye giren biri elindeki çantasını alıp kaçtı. İhsan teyze, şok içinde kaldı ve hemen etrafına bakındı. Durumu gören insanlar, polisi çağırdı.

Ancak İhsan teyze, ne polis gelmeden ne de çantasını geri almadan otobüse binmek zorunda olduğunu söyledi. Çünkü çantasındaki ilaçlarını alması gerekiyordu. Birkaç saatlik bir yolculuk vardı ve teyzenin otobüsü kaçırma lüksü yoktu. İhsan teyze, olanlara rağmen otobüse binmek zorunda kaldı.

İhsan teyze, otobüste yaşadıklarını anlatırken gözlerine yaşlar dolmuştu. Otobüse bindiği anda kıyafetleri bile zorla çıkaran hırsıza rastladığını anlattı. Hırsızın dışarı çıkmak için sahte bir belge gösterdiğini ve herkesin geri çekildiğini söyledi. İhsan teyze, önünde oturan bir teyzeyi dehşet içinde gözlemliyordu. Hırsız, teyzeye saldırdı ve onun da çantasını alıp otobüsten atladı.

Bu olayı duyan diğer yolcular şaşkınlık içinde kaldı ve teyzenin hikayesini dinleyerek ona destek oldular. Polis çağrıldı ve hırsız yakalandı. İhsan teyze, yaşadığı bu travma sonrasında bir daha asla kimseye yardım etmeyeceğini söyledi.

Ancak İhsan teyze, başına gelenlere rağmen asla içindeki yardımseverlik ruhunu kaybetmedi. Şöyle dedi: “Hayatımın her anında yardıma ihtiyaç duyan insanları düşündüm ve daima onlara yardım etmeye devam etmek istedim.”

İhsan teyze, insana yardım etmek için beklemek yerine, sürekli olarak insanların hayatında bir fark yaratmanın ve yardım etmenin önemli olduğunu anlamıştı. Onun hikayesi, benim için büyük bir ibret vesilesi oldu. Her ne kadar başına kötü bir olay gelmiş olsa da, o asla yardımlaşma ve dayanışma ruhundan vazgeçmedi.

İhsan teyze, benim için gerçek bir kahramandı ve onun örneği, herkese ilham olacak nitelikteydi. Hayatta karşılaştığımız herhangi bir zorluk, bizi yardım etmekten alıkoymamalıdır. İhsan teyze gibi insanlar, ihtiyaç sahiplerine yardım etmeyi hedefleyen bir toplumun temel direkleridir. Onun öyküsü, benim hayatıma büyük bir etki yaptı ve insanlara yardım etmek için her zaman bir fırsat olduğunu benimsememi sağladı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post